• Verimli, huzurlu ve mutlu bir ofis için 14 tasarım ipucu

  Verimli, huzurlu ve mutlu bir ofis için 14 tasarım ipucu

  https://www.homify.com.tr/yeni_fikirler/5761022/verimli-huzurlu-ve-mutlu-bir-ofis-icin-14-tasarim-ipucu

  Çalıştığınız yerin dekorasyonunun işinize odaklanma ve genel olarak üretkenlik kapasiteniz üzerinde muazzam bir etkisi vardır. Bu yüzden çalıştığınız şirketin ofis tasarımları büyük önem taşır. Sonuç üreten, işlerin daha kolay ve daha doğru şekilde tamamlanmasını ve aynı zamanda çalışanların kendilerini mutlu ve rahat hissetmelerini sağlayan ofis tasarımları bugün artık işverenler için de oldukça iyi bir yatırım olarak görülüyor. 

  Farklı iş yerlerinde yapılan araştırmalara göre bir çalışanın odaklanma ve iş bitiricilik yeteneğini belirlemede en önemli faktörlerin başında fiziksel çevre geliyor. Bu araştırmalara göre iyi tasarlanmış bir ofiste üretkenliğin yüzde 20 oranında arttığı gözlemlenmiş.  

  Modern hayatın getirileri ve çağdaş iş hayatı koşulları geçtiğimiz on yıl içinde iş yerlerinde de büyük değişikliklere yol açtı. Bugün gelişen teknoloji ile birlikte çoğu şirkette işin yönetimine dair her şey artık masa üstünde. İş dünyasında, operasyon yöntemlerinde, çalışma alanlarında ve sosyal normlarda meydana gelen değişimler, dijital devrim ve toplumsal hayatta oluşan ilerlemeler ofis dekorasyonlarının da çehresini değiştirdi ve değiştirmeye de devam ediyor.  

  Peki günümüz dünyasında kusursuz bir ofis tasarımı nasıl olmalı? İşte birbirinden çarpıcı 14 örnek ofis fotoğrafı ile modern iş hayatına adapte olabilen çağdaş bir ofis dekorasyonunun olmazsa olmazları…

  1- Sandalyeler

  Verimli, huzurlu ve mutlu bir ofis için 14 tasarım ipucu

  Bir iş yerindeki en önemli sağlık ve konfor unsurlarının başında sandalye ve masalar geliyor. Masa başında her gün uzun saatler boyunca oturmak rahatsız ve sağlıksız bir tasarımla çok sıkıcı ve sağlıksız bir hale gelebilir. Doğru masa ve sandalye boyutunu bulmak ve ergonomik modelleri tercih etmek hem sırt ve bel sağlığı açısından hem de konfor açısından çok önemlidir. Sandalyenin sırt ve bel destekli olması sırt kısmının sabit değil ayarlanabilir olması en hayati noktalardan biri. Mümkünse sadece beli değil, boynu da destekleyen ergonomik sandalyeleri tercih etmelisiniz. Sırt kısmının hareketli ve ayarlanabilir olmasının nedeni de hafifçe geriye yaslanan bir koltuk duruşunun omurgadaki basıncı azaltarak bel ağrısının önüne geçmesi. Bunun dışında tabii ki koltuğun yumuşaklığı, oturma genişliği ve konforu da bir hayli önem taşıyor.

  2- Çalışma masaları

  Verimli, huzurlu ve mutlu bir ofis için 14 tasarım ipucu

  Ofis ne kadar küçük olursa olsun mutlaka çalışma masalarında kişisel alan sağlayacak kadar mesafe olması ve bilgisayar için sağlıklı koşulların oluşturulması şart. Bilgisayar ekranı ile göz arasındaki mesafe minimum 45 cm olmalı ancak ideal ve en sağlıklı mesafe 60 cm.  Monitörün üst kenarı göz hizasında yer almalı, monitöre bakmak için boynunuzu zorlamamalısınız. Ve tabii çalışma masaları da bunlara olanak verebilen, genişlikte tercih edilmeli. 

  Elbette minik de olsa bir çekmece ve defter, fotoğraf çerçevesi, küçük bir aksesuar ya da çiçek gibi kişisel eşyaların yer alacağı boş bir alan da oldukça kullanışlı ve sağlıklı olacaktır ve çalışanların masalarını kendi alanları olarak benimsemelerinin önünü açacaktır.

  3- Düzen

  Verimli, huzurlu ve mutlu bir ofis için 14 tasarım ipucu

  Annelerimiz haklıydı, odamızı temiz ve düzenli tutmak çok önemlidir! Dağınıklığın bazı durumlarda yaratıcılığa olumlu katkılar yaptığını biliyoruz ama söz konusu bir işi sonuçlandırmak olduğunda dağınıklık her zaman dikkat dağıtır ve önümüze engel olarak çıkar. Bu yüzden ofis dekorasyonlarında da dağınık çalışanların bile etrafı çok da dağıtamayacağı bir düzen oluşturabilmek oldukça önemli hale geliyor. Dolayısıyla dosyalama ve depolama alanlarının olabildiğince fazla ve farklı çalışanların kullanabileceği şekilde düzenlenmiş olması çalışma ortamını ferahlatan önemli noktalardan bir diğeri.

  4- İyi bir ışıklandırma sistemi

  Aydınlatma, işe odaklanabilme ve iyi hissetmek için en önemli faktörlerinden biridir, ancak buna rağmen ofis dekorasyonlarında en fazla gözden kaçan ve en az yatırım yapılanlar konuların da başında geliyor maalesef. Kötü aydınlatma sistemleri, yorgunluğa, göz yorgunluğuna, baş ağrısına ve genel asabiyete ve mutsuzluğa neden olabilir. Karanlık ve loş alanlar depresyon üretebilir. Bunun için ofislerde mutlaka katmanlı ve yeterli bir ışıklandırma sistemi dizayn etmek gerekiyor. Genel tavan aydınlatmasının tek bir noktadan değil tavana yayılan ışık kaynaklarından sağlanması çok daha işlevli olacaktır. Bunun yanı sıra gerektiğinde belirli bir alana vurgu yapacak şekilde masalarda ayrıca ışıklandırma unsurları da bulundurulmalı.

  5- Manzaraya açık geniş pencereler

  Hem ışıklandırma sistemleri için hem de genel atmosferin güzelleşmesi açısından göz önünde bulundurulması gereken şeylerden biri geniş pencereler. Dışarıdan gelen manzara çalışanların kendilerini daha iyi hissetmelerine neden olmanın yanı sıra çalışma aralarında bilgisayar ekranından daha geniş manzaralara bakarak gözün tembelleşmesinin de önüne geçiliyor, yani geniş pencereler sayesinde dışarı ile bağlantı kurulan ofisler sadece psikolojik olarak rahatlatıcı bir atmosfer sunmakla kalmıyor, aynı zamanda göz sağlığı için de gerekli bir uygulama. Unutmayın, kimse dört duvar arasında kısılmış gibi hissettiği kapalı bir ortamda çalışmak istemez.

  6- Farklı ve iç içe çalışma alanları

  Bir ofis içindeki farklı özelliklere sahip farklı çalışma ortamları iş hayatına da esneklik katar. Kusursuz bir ofis için sessiz ve çalışanların kendi alanlarının olduğu bölgelere ihtiyaç olduğu kadar işbirliği içinde çalışılabilecek ortak alanlara da ihtiyaç vardır.

  7- Hareket alanları

  Verimli, huzurlu ve mutlu bir ofis için 14 tasarım ipucu

  Bilgisayarların iş dünyasına hakim olduğu ilk dönemde insanları masaya hapseden bir çalışma kültürü tüm dünyada yaygınlaşmıştı ancak yapılan araştırmalar sonucunda bunun çalışanları mutsuz eden, sağlıksız ve verimi azaltan bir yöntem olduğu gözler önüne serildi. Haliyle bugün daha yapıcı ve ilerici ofis modelleri tasarlanıyor ve çalışanların molalarında rahatlayabilecekleri, mobil teknolojinin getirilerinden yararlanabilecekleri, hareket edip sosyalleşebilecekleri alanlar da yeni nesil ofislerin vazgeçilmez parçaları haline geliyor.

  8- Ortak çalışma bölgeleri

  İşbirliği bugün birçok şirketin kültürel hedeflerinden biri haline geldi ve dolayısıyla işbirliğine olanak sağlayan bir çalışma ortamı daha fazla üretkenliğe, yaratıcılığa ve yeniliğe yol açıyor. Uzmanlar çalışanların fikir alışverişinde bulunmasının ve bilgi paylaşımının her zaman daha iyi ve daha verimli sonuçlar doğurduğunu belirtiyor. Tabii bunun da ötesinde ortaklaşa gerçekleştirilen projeler ve çalışanlar arası işbirliği kurulması çalışanların iş arkadaşlarına ve şirketlerine daha bağlı hissetmelerini ve hem profesyonel hem de kişisel olarak hayatlarını zenginleştiren anlamlı ilişkiler kurmalarını sağlıyor. 
  Bu da grup çalışması etkinliklerinin gerçekleştirilebileceği açık ofis düzenlerini doğuruyor elbette. Kişisel masaların yanı sıra ek olarak çalışanları bu tür işbirliklerine teşvik eden bir ortam yaratmak da daha verimli ve huzurlu bir çalışma ortamı yaratmanın anahtarıdır diyebiliriz.

  9- Rahatlamak için sessiz ve konforlu bir ortam

  Verimli, huzurlu ve mutlu bir ofis için 14 tasarım ipucu

  Ofis stresinden kaçmak için bir alan sağlamak her zaman hem çalışanların mutluluğu hem de işyerinin huzuru ve performans düzeyi için faydalıdır. Öğle yemeği mekanları, çay kahve molaları, gayrı resmi toplantı odaları gibi pek çok farklı amaca hizmet edecek olan bu alanları rahatlama/dinlenme alanı olarak kodlayabiliriz. Bu alanlar her boyut ve formda olabilir elbette ancak çalışanlarını kendilerini daha hissetmelerine, kendilerini ifade etmelerine ve iş arkadaşları ile keyifli zaman geçirebilmelerine yardımcı olacak bir tasarıma sahip olmalı. Ayrıca göz yorgunluğu ve boyun ve sırt gerginliği durumunda bedenen gevşeyebilecekleri bir mekanın varlığı daha sağlıklı bir ofis için de gerekli.

  10- Güzellik katan küçük dokunuşlar

   

  Verimli, huzurlu ve mutlu bir ofis için 14 tasarım ipucu

  Ofisinizi tasarlarken evinizde bir çalışma odası dizayn ediyormuş gibi düşünün ve onu canlılık ve enerji katan dekorasyon unsurları ile güzelleştirmeye çalışın. Çiçeklerle donatılmış bir köşe bunun yalnızca bir örneği…  

  11- Havalandırma

  Bir ofisin dekorasyonundaki özellikler, çalışanların yalnızca performansını değil aynı zamanda ruh halini de etkiliyor. İç karartıcı ve kişisel hiçbir özelliği olmayan sıkıcı ve sıradan dekorasyonlu ofislerde çalışanların enerjisi de haliyle düşüyor. Çalışanların motive olabileceği ve içinde kendilerini mutlu ve konforlu hissedebilecekleri çalışma alanları yaratabilmek için öncelikle sert ve rahatsız sandalyelerden, gözleri rahatsız eden veya yetersiz ışıklandırmadan, havasız ve kapalı alanlardan uzak durmak gerekiyor. Bunun için de tabii ki iyi bir havalandırma sistemi şart. Yalnızca klimanın olması maalesef yetmez, klimanızın hava temizleme özelliğinin de olması gerekiyor. 

  12- Doğal dokular

  Natürel tasarımların geri döndüğü ve yaşam alanlarımıza hakim olduğu bugünlerde iç mimarlar tarafından tasarlanan başarılı ofis dekorasyonlarında da ahşap yüzeylere sıklıkla rastlıyoruz. Ahşabın doğal dokusu ve sıcaklığı ofis tasarımlarına modern bir estetik ve yumuşak bir ciddiyet katıyor.

  13- Ofis mutfakları

  Verimli, huzurlu ve mutlu bir ofis için 14 tasarım ipucu

  Ofis mutfakları da dekorasyon tasarlanırken mutlaka hesaba katılması gereken alanlardan biri. Mutfağın mutlaka hijyenik ve kolay temizlebilir olması gerekiyor. Bunun yanı sıra elbette kompakt mutfak üniteleri daha az alanda daha fonksiyonel ve kolay kullanım ortaya çıkaracaktır. 

  Bu örnekteki gibi çekici renkler de çalışma alanı için fazla uyarıcı ve canlı olan ama mekanda canlandırıcı etkisi ile bulunması gereken renkleri oluşturuyor, dolayısıyla mutfakta kullanmak için de harika bir seçenek! 

  14- Duvar dekorasyonu

  Ofis dekorasyonlarında önemli yer tutan faktörlerden biri de duvar dekorasyonları. Duvarınızın dokusu ve motifleri ofis alanınızda oluşturmak istediğiniz etkiyi sağlayacaktır. Bu örnekteki gibi geniş motifli, şık ve stil sahibi duran ama bir yandan da resmi bir hava katan duvar kağıtları son yılların ofis trendlerinden birini oluşturuyor. 

  Ofislerde kullanılan duvar trendlerini daha yakından incelemek için bkz: Ofis dekorasyonu için duvar kağıdı ve taş dekor örnekleri