• Ofis dekorasyonu için uygulayabileceğiniz 10 dekorasyon fikri

  Ofis dekorasyonu için uygulayabileceğiniz 10 dekorasyon fikri

  Ofis Tasarımı ve Verimlilik

  Konut projelerinin yanı sıra, çalışanlar için günün önemli bir kısmı ofiste geçer. Ofis dizaynı, günlük çalışma motivasyonunu doğrudan etkiler. Bu yazımızda ofis dekorasyonu için uygulanabilecek dekorasyon fikirlerini bir araya getirdik. Ofis tasarımında stil ve tarzdan ışıklandırma unsurlarına, planlama ve doğru mobilya seçiminden aksesuarlara ofis dekorasyonu fikirleri bulabilirsiniz.

  Ofiste geçen saatler göz önüne alınırsa, mobilyaların yapısı ve konforu, motivasyon kaybı oluşturacak etmenlerin oradan kaldırılması, daha yalın ve akıcı bir düzen oluşturulması, çalışma alanlarındaki ışık ihtiyaçlarının muntazam karşılanması gibi unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır.

  Çalışma masaları yaklaşık olarak 75 cm. ila 85 cm. arasındadır. Ofis sandalyesi konumu eğer bilgisayar kullanılıyorsa göz hizası ile monitör eşitlenecek şekilde ayarlanmalıdır. Göz hizasının altında kalan monitör başınızı eğmenize ve boyun hasarlarına sebep olabilir. Aynı şekilde göz hizasının yukarısında kalan monitör yüksekliği de kullanışsız olacaktır.

  Ofis mobilyaları organize edilirken dolap ve raflar kolaylıkla erişebileceğiniz şekilde konumlanmalı ve farklı ebatlardaki bölmeler pratik kullanım esaslarına göre düzenlenmelidir. Ofis dizayn edilirken iç mimarlar tarafından yapılan tefriş planları 1/50 ölçekli, mobilyaların konumu, kapı giriş yönü, eşyaların ölçekli yerleşimi ve pencerelerin açılış yönünü kapsar. Ofis dekorasyonu ile ilgili daha fazla fikir için alt başlıklarımızı mutlaka gözden geçirin.

  ofis-tasarımı

  1. Ofis tasarımı nasıl olmalı?

  Ofis alanları organize edilirken, ana öğelerden biri çalışmaya elverişli bir alan tasarlamaktır. Elverişli bir çalışma alanı için birkaç masa ya da tek masanın konumu ve mobilyalarla ilişkileri göz önünde bulundurulmalıdır.

  Duvar zemini için renk tercih ederken odak kaybı oluşturan ve göz yoran renk ya da desenler kullanılmamalıdır. Işıklandırma unsurları da çalışma motivasyonunu bozmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Aydınlatma aksesuarları ofis dekorasyonunda uygulanacak stil ya da tarza göre belirlenir.

  Ofis aydınlatması ile oturma alanı aydınlatması farklıdır. Oturma alanlarında daha dingin bir atmosfer oluşturacak sarı ışık tonları tercih edilir, güneş ışığı tonuna en yakın renktir. Çalışma alanları için ise odaklanmayı kolaylaştıran ve motivasyonu bölmeyecek beyaz ışık tonları kullanılır. Sarı ışık tonları, beyaz ışık yoğunluğuna göre daha fazla dinginleştirir ve odaklanmayı zorlaştırır.

  2. Doğru yerleşim ve planlama

  Çalışma alanları organize edilirken çalışma masası ve sandalyelerin konumu ile yerleşim planı yapılmalıdır. Doğru ve ölçülü planlama ile kağıt üzerinde yerleşim düzeni, eşyaların konumu ve yönü tekrar hesaplanabilir.

  Mimari projelerde tefriş planı olarak adlandırılan planlarda, yaklaşık olarak 1/50 ya da 1/100 ölçekli kat planı, duvarlar, kapı açılış yönü, pencere konumunun yanı sıra; çalışma masaları, sandalyeler, sehpalar, dolaplar ve bilumum ofis eşyalarının konumu kabataslak çizilir.

  Ofis tasarımında, iki çalışma masası arasında minimum 70 cm. geçiş mesafesi bırakılmalıdır. Ofis masalarının konumu, yönü, geçiş mesafeleri ölçekli hesaplandıktan sonra en doğru seçim ve tercihe göre teşrif planı doğrultusunda ofis eşyalarının yerleştirilmesi gerekir. Doğru ölçülü planlama ile eşyaların sürekli yer değişimine gerek kalmaz ve vakit kaybı önlenmiş olur.

  3. Doğal ışık ihtiyacı

                                 Pencere açıklıkları ne kadar geniş olursa suni ışıklandırmaya o kadar gerek kalmaz. Doğal ışık ihtiyacı da günlük çalışma motivasyonunu doğrudan etkiler. Çalışma masaları organize edilirken, masa ve sandalyelerin konumunu ışığı doğru açıdan alacak şekilde düzenlenebilir. Erken çalışma saatlerinden ötürü gün doğumundan önce çalışma saatleri için spot aydınlatma, LED ışıklandırma ve gerekirse masa lambalarının kullanımı tercih sebebi olacaktır. İyi aydınlatılmış bir ofiste çalışma motivasyonu artar, göz yormayan yaklaşımla ofiste harcanan zamanı daha elverişli kullanmış olursunuz.

  4. Ofis dekorasyonu stili ve tarz

  Ofis dekorasyonu, ev dekorasyonuna göre daha farklı kullanıcı ihtiyaçları ve dinamikleri kapsar. Buna nazaran ofis dizaynının da bir stil ve tarzı olur. Klasik stil unsurlarla detayların ön plana çıktığı mobilyalar, konforlu ve stil sahibi ofis eşyaları, benzer stillerde cam ya da metal materyallerin kullanımı, modern ya da klasik tarz aydınlatma aksesuarları, avizeler ve dahası dekorasyonu tamamlayan nitelikler taşır. Uygulanacak stile karar verin. Rustik dokular kullanmak istiyorsanız daha natürel renkler, doğal malzemeler, ahşap, taş ya da tuğla duvar dekorları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

  5. Doğru mobilya tercihi

  Ofis mobilyalarını seçmeden önce belirgin bir stil ya da tarza karar vermiş olmalısınız. Kullanılacak malzemelerin dokusu, rengi ve hatta eğer mevcutsa desenleri göz önüne alınmalıdır. Stil sahibi bir ofis için mobilyaların formu, tarzı ve geometrisi ön plana çıkabilir. Ahşap ve metal öğeleri buluşturan ofis mobilyaları muntazam uyum sağlarken, yalnızca beyaz ve sade tonlarla duvar zemini boyaları doğal dokuları daha çok ortaya çıkaracaktır. Kullanım kolaylığı ve konfor açısından omurilik eğrisi oluşturmayacak mobilya aksesuarlarını destek amaçlı kullanabilirsiniz. Dinlenme odasında rahat bir kanepe ile konukların iyi şekilde ağırlanmasını tercih edebilirsiniz.

  6. Rustik tarz

  Eğer ofis dekorasyonu fikri olarak farklı stil öğeleri kullanarak ambiyansı değiştirmek istiyorsanız, rustik dekorlar ilginizi çekebilir. Doğal malzemelerin ağırlıklı kullanıldığı rustik dekorlarda doğal ağşah sıcak bir atmosfer oluşturur. Kırmızı tuğla duvar natürel öğelerle uyum sağlar ve bunun yanı sıra daha modern bir planlama için tuğla renkleri alternatifleri mevcuttur, daha açık tonları seçmeniz de mümkün. Doğal taş, ahşap ya da tuğla zemin kaplama ile rustik tarz dekorlar oluşturabilirsiniz. Doğal dokuları en iyi yansıtan kaplamalarla natürel öğeler huzur veren bir atmosfer oluşturur.


  7. Görsel ve işlevsel duvar dekorları

  Ofis dizaynı için atmosferi değiştiren önemli unsurlardan biri de duvar dekorlarıdır. Dekoratif amaçlı ithal duvar kağıtları şehir manzaralarından aydınlık ve ferah gösterecek duvar kağıdı alternatiflerine çeşitler sunar. Şık ışıklandırma unsurları ile ofis duvarlarını görsel açıdan zenginleştirebilirsiniz. İşlevsel açıdan duvar dekorlarını dizayn etmek için açık raf sistemlerini akılcı çözümlerle tasarlayabilir, depolama ihtiyacını muntazam karşılayan açık raf sistemleri ile aşan tasarrufu sağlayabilirsiniz.

  8. Ofisler için yemek ve atıştırma alanları

  Hem yemek hem de atıştırma alanları ofis çalışanlarının dinlenme ihtiyaçlarını karşıladığı gibi, çalışma aralarında kahve molaları dinginlik sağlar ve deşarj eder. Gerek ışıklandırma unsurları gerekse yeşili davet eden duvar dekorlarıyla bu gördüğünüz mola alanı son derece ideal ve şık bir atıştırma alanı olarak tasarlanmış. Ahşap taburelerin kullanımı, özellikle yeri dar olan ve alan tasarrufu gereken ofis tasarımları için tercih edilmelidir..

  9. Toplantı masaları

  Toplantı masası için ofis tasarımına ve dekorasyona uygulanacak stil ve kullanılan malzemeler, renk paleti göz önünde bulundurulur. Rahat, modern ve konforlu sandalye modellerini tercih edebilirsiniz. Ofis toplantı masaları için ahşap masa tablaları ağırlıklı olarak tercih edilse de cam ve metal materyaller de kullanılmaktadır. Dikdörtgen toplantı masalarının yanı sıra çokgen ya da yuvarlak masalar kare planlı toplantı odaları için uygundur.

  10. Alan tasarrufu sağlayacak akılcı planlama

  Çalışma masaları tekil olarak organize edilebileceği gibi, çalışan sayısı arttıkça çoklu oturma alanları için akılcı planlama gerekir. Ofis alanı ile doğru orantılı olarak kullanıcı kişi sayısına ayrılan alanları akılcı organize etmek için alan tasarrufu edecek çözümler değerlendirilebilir. Tek duvar hizasına konumlanan uzun masa ile bireysel kullanım alanları için iki sandalye arasında minimum birer metre mesafe bırakılarak ofis tasarımları organize edilebilir.

  ofis-dekorasyon

  İklima Şenol Mimarlık Ofisi olarak başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de Ofis Tasarımı ve Modern Ofis Dekorasyonları ile hizmetinizdeyiz