• Ankara'daki bir mimarlık firmasından eklektik ofis tasarımı

  Ankara’daki bir mimarlık firmasından eklektik ofis tasarımı

  Ofis dekorasyonları her zaman büyük bir ustalık isteyen zor bir tasarım uygulaması gerektirir çünkü işlevli ve verimli bir iş yeri oluşturmanın en önemli adımı doğru bir çalışma alanı tasarımından geçiyor. Belirli alanlarda konforlu ve dinlendirici, belirli alanlarda çalışma disiplinini kuvvetlendirecek ve iş verimi arttıracak ciddiyette, belirli alanlarda ise sosyal ve müşterek dekorasyon özelliklerini barındırması gereken ofis tasarımlarında teknoloji ve çalışma koşulları modern çağın getirilerine göre değiştikçe tasarım anlayışları da değişiyor ve yeni nesil ofis dekorasyonları ortaya çıkıyor elbette. 

  Bugünün iş ve tasarım anlayışı ile dekore edilen ofislerde yalnızca iş veriminin arttırılması değil, marka değerini arttıran yaratıcı tasarımlar ve çalışanların kendilerini çok daha huzurlu hissedecekleri alanlar yaratılması hedefleniyor. Bu tarz tasarımlarda yenilikçi fikirler ve yaratıcı değişimler sayesinde ofisin her alanı iç açıcı ve yeni bir his yaratıyor. Yani artık bej duvarların, tek tip çalışma masalarının ve konforsuz sandalyelerin bulunduğu ofis tasarımları geçmişte kaldı ve her iş yerine iş koluna ve çalışanların ve markanın ihtiyaçlarına göre özel tasarımlar yapılıyor.  

  İşte bugünkü yazımızda da Ankara’da deneyimli bir iç mimarlık firması olan İklima Şenol Mimarlık imzalı ilham veren bir mimarlık ofisi tasarımına konuk olacak ve bu tasarımdaki her biri birbirinden çarpıcı ve yenilikçi fikirlere göz gezdireceğiz.

  Ahşap başrolde

  Ankara'daki bir mimarlık firmasından eklektik ofis tasarımı

  Son yılların en popüler iç mimari ve dekorasyon malzemelerinin başında ahşap geliyor. Ahşap zeminler ve mobilyalar hem modern, hem ciddi, hem de dinlendirici ve huzur hissi veren mekanlar ortaya çıkarmak için oldukça ideal. Bu yüzden de evlerde olduğu kadar iş yerlerinde de kaliteli ve şık bir görünüm elde etmek için ahşabın rolü oldukça büyük oluyor. Bu ofisin tasarımında da doğal ve konforlu bir şıklık hedeflenerek ahşap ögelere ağırlık verilmiş ve oldukça etkili bir tasarım elde edilmiş.

  Ortak çalışma alanları

  Ankara'daki bir mimarlık firmasından eklektik ofis tasarımı

  Çok kişinin bir arada çalışması gereken iş yerlerinde ortak çalışma alanları oldukça önemli bir yer tutar. Konforlu çalışma sandalyeleri ve sıkışık olmayan bir masa düzeni bu alanlar için temel amaç olmalı. Bu örnekte bu iki temel unsurun yanı sıra çalışma masasının yaslandığı duvara kara tahta eklenmiş ve böylece çalışanların kolayca not almalarını sağlayan ve estetik olarak da stil sahibi bir görünüm ortaya çıkaran bir dekorasyon oluşturulmuş.

  Doğru ve etkili ışıklandırma

  Ankara'daki bir mimarlık firmasından eklektik ofis tasarımı

  Aydınlatma sistemleri ofis tasarımları için oldukça önemlidir çünkü loş ya da göz yoran aşırı bir ışıklandırma çalışanların modunu düşürecek ve iş verimini azaltacaktır. Tabi bunun yanı sıra estetik olarak da ışıklandırmaların dekorasyona ne kadar katkısının olduğunu biliyoruz. Doğru bir ofis tasarımı için tıpkı bu örnekte olduğu gibi genel aydınlatmaya ek olarak masaları vurgulayan ışıklandırma ögeleri ile katmanlı bir düzen oluşturmak gerekiyor.

  Cam bölmeler

  Ankara'daki bir mimarlık firmasından eklektik ofis tasarımı

  Farklı alanlara sahip olan açık ofislerde bazı bölgelerin kendine has bir mahremiyeti olması gerekiyor elbette. Ancak bu bölgeleri duvarlarla bölmek de ofisi daraltan ve daha hiyerarşik gösteren çözümlerden biri. Buzlu cam duvarlar ise hem mahremiyet sağlamak, hem dekorasyonun ferah ve konforlu yapısını korumak, hem de daha şık ve modern bir görünüm oluşturmak için ideal. Bu cam duvarlara bu örnekte olduğu gibi renkli desenler ekleyerek de çok daha sıra dışı ve canlı bir görünüm yaratılabiliyor.

  Bekleme odası

  Ankara'daki bir mimarlık firmasından eklektik ofis tasarımı

  Ofise gelen misafirler için oldukça şık bir bekleme alanı değil mi? Konforlu koltuklar ve geniş bir orta sehpanın yanı sıra televizyonun da eşlik ettiği şık ve modern bir kütüphane tasarımı…

  Ortak alanlar

  Ankara'daki bir mimarlık firmasından eklektik ofis tasarımı

  Kusursuz bir iş yerinde toplantı ya da mola vakitlerinde çalışanların sosyalleşmesi için organize edilen konforlu ve aynı zamanda iyi hissettiren geniş bir masa olması şart. Bu iş yerinde de bu masa yine ahşabın doğal ve sıcak dokusundan faydalanılarak masanın bir tarafına gündelik bir rahatlık hissi veren bir bank, diğer tarafına ise konforlu modern sandalyeler yerleştirilmiş.

  İki kişilik odalar

  Ankara'daki bir mimarlık firmasından eklektik ofis tasarımı

  İki kişilik ofis odalarında genellikle masalar farklı duvarlara yaslanacak şekilde dizayn edilir. Oysa bu çoğunlukla çalışanların huzurunu bozan bir yerleşim tarzıdır çünkü araştırmalar bilgisayar ekranlarının birbirlerine dönük olduğu çalışma ortamlarında çalışanların kendilerini baskı altında hissettiklerini ve daha verimsiz bir iş çıkardıklarını ortaya koyuyor. Bu tasarımda ise bu göz önünde bulundurularak oldukça ferah ve mahremiyeti olan iki kişilik bir oda dizayn edilmiş.

  Bu ofis gibi şık, modern ve yenilikçi iş yeri tasarımları ile ilgileniyorsanız Verimli, huzurlu ve mutlu bir ofis için 14 tasarım ipucu isimli yazımıza da tıklayabilirsiniz.